Buty z zamszu – jak czyścić?

Zamszowe buty wyglądają naprawdę świetnie, niezależnie od tego, czy wybierzesz je w odcieniu pastelowym, czy też w soczystej, mocno nasyconej barwie. Jednak w naszych głowach wciąż pokutuje przekonanie, że utrzymanie takiego obuwia w dobrym stanie to ogromne wyzwanie! Obalamy mity na temat czyszczenia butów z zamszu, bo tu, jak zwykle, liczy się metoda!

Buty z zamszu – specyfikacja

Zamsz to nic innego, jak niewyprawiona skóra. Jeśli więc mamy do czynienia z zamszowymi butami, to są to buty wykonane z naturalnego tworzywa. Trzeba jednak przyznać, że utrzymanie ich w czystości jest o wiele trudniejsze od czyszczenia butów ze skóry licowej czy nubuku. Przede wszystkim dlatego, że zamsz ma niejednorodną, bardziej delikatną strukturę, która nie jest odporna na wodę, różnego rodzaju środki pielęgnacyjne czy mocne tarcie. Do butów z zamszu trzeba podchodzić mniej inwazyjnie. W przeciwnym razie możemy bardzo szybko całkowicie je zniszczyć.

Jak nie czyścić zamszowych butów?

Na początku warto wspomnieć o tym, czego przy butach z zamszu kategorycznie nie wolno robić. Z racji delikatnej struktury materiału niewskazane jest mocne tarcie, szorowanie butów, które może uszkodzić powierzchnię cholewki. Takie wyszorowane buty może nie stracą swojego kształtu, jednak ich faktura będzie znacznie mniej efektowna. W końcu zamszowe obuwie kochamy za to, że wygląda na miękkie, przyjemne w dotyku i lekko błyszczące.

Kolejnym błędem w czyszczeniu butów z zamszu, który niestety może skończyć się ich całkowitym zniszczeniem, jest zamaczanie. Butów z zamszu nie można ani prać w pralce, ani nawet zamaczać w misce z wodą. Zamsz podobnie jak skóra licowa fatalnie reaguje na kontakt z nadmiarem wilgoci. A my powinniśmy raczej chronić buty przed kontaktem z wodą przy pomocy impregnatu, niż celowo używać wody do ich czyszczenia. Taka metoda nie wchodzi w grę!

Buty z zamszu – jak czyścić?

Do prawidłowego czyszczenia butów z zamszu potrzebujesz przede wszystkim odpowiednich środków pielęgnacyjnych. Najlepiej sprawdzi się w tym przypadku delikatna pianka czyszcząca Bama, która nie niszczy materiału, ale usuwa zabrudzenia. Wykorzystaj również niewielką szczoteczkę, którą małymi, kolistymi ruchami wyszorujesz swoje zamszowe buty. Pamiętajmy, by nie robić tego zbyt mocno, nie trzeć i zwracać uwagę na naturalną strukturę materiału. Taka pianka dokładnie wyczyści zamszowe obuwie, a my powinniśmy je dodatkowo spryskać impregnatem, by przedłużyć jego żywotność i uodpornić je na wchłanianie wilgoci czy zabrudzenia!

Więcej na temat czyszczenia butów zamszowych dowiesz się na https://butysportowe.pl/cms/jak-wyczyscic-buty-zamszowe.bhtml

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz