BUTY SKÓRZANE: podstawowe zasady pielęgnacji

Kupując buty skórzane chcielibyśmy, aby służyły nam przez kilka sezonów, zwłaszcza, że często wydajemy na nie fortunę.

Dlatego warto przyswoić sobie kilka podstawowych zasad dbania o ten rodzaj obuwia. Pierwszym etapem jest czyszczenie, potem przechodzimy do konserwacji. Poznajcie kilka naszych porad!

W kilku krokach poznasz podstawowe informacje na temat zasad pielęgnacji skórzanego obuwia. Pewnie część z nich już stosujesz, ale jak wiadomo, dobre wzorce warto utrwalać. 🙂

 

WARTO WIEDZIEĆ: 

1. Delikatnie usuń zanieczyszczenia, takie jak kurz czy zaschnięte błoto. W tym celu użyj najlepiej wilgotnej ściereczki, gąbki, ewentualnie szczotki z miękkiego włosia.

2. Następnie użyj pasty lub płynu do czyszczenia butów. Przy zakupie upewnij się, że środek przeznaczony jest do tego rodzaju i koloru skóry. Bezpiecznie zaopatrzyć się w płyn bezbarwny, który wykorzystasz także przy pielęgnacji innych kolorów obuwia. Nałóż niewielką ilość specyfiku i przetrzyj aplikatorem albo czystą, miękką ściereczką.

3. Kolejnym etapem jest usuwanie resztek pasty i nabłyszczanie skóry. Pamiętaj jednak, aby odczekać kilka minut, aż środek wyschnie. Potem możesz jego nadmiar zetrzeć miękką, bawełnianą szmatką.

4. Prawidłowa konserwacja to gwarancja utrzymania naszych butów w dobrym stanie przez wiele miesięcy. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać środek, który najlepiej będzie nadawał się do naszego typu obuwia. Stojąc przed półką wypełnioną po brzegi różnymi środkami, napotkasz na te syntetyczne i naturalne. Stojąc przed takim wyborem, zdecyduj się na ten naturalny, ponieważ wnika on w strukturę skóry, a nie tylko tworzy warstwę ochronną na powierzchni buta.

5. Pamiętaj o nałożeniu środka na szwy i krawędzie podeszwy.

6. Po nałożeniu dość grubej warstwy, odczekaj kilka minut. W tym czasie skóra wchłonie tyle środka, ile będzie w stanie przyjąć. Mitem jest, że ponowne pastowanie buta daje lepsze efekty. Opcjonalnie możesz użyć jeszcze pszczelego wosku, który dodatkowo zakonserwuje skórę.

Pamiętaj – nie susz przemoczonych butów na piecach i kaloryferach, wtedy skóra stanie się twarda, a w następstwie pęka! Najlepiej, aby wyschły w naturalny sposób, z prawidłami wewnątrz.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz