Jak usunąć pleśń z butów?

Jeśli jesteśmy posiadaczami obuwia lepszej jakości, bez wątpienia będziemy chcieli je użytkować dłużej niż jeden sezon. Takie korzystanie z butów oznacza przechowywanie go w domu do stosownej pory roku. Trzeba pamiętać, że składowanie naszego ulubionego obuwia przez długie miesiące w szafie może skutkować pojawieniem się na nim pleśni. Dlatego przede wszystkim buty należy impregnować i odpowiednio przygotować przed schowaniem w jakiejkolwiek skrytce. Jednak jeśli jesteśmy w sytuacji, gdy pojawiła się na nich pleśń, skorzystanie z odpowiednich środków i zabiegów czyszczących pomoże nam w skutecznym zlikwidowaniu niechcianego gościa.

Domowe metody

Jeśli chcesz pozbyć się pleśni ze swojej ulubionej pary butów, przygotuj czystą szmatkę z miękkimi włóknami, szczotkę do butów (najlepiej sprawdzi się taka z twardym włosiem), czysty ręcznik, pół szklanki octu oraz pół szklanki wody. Szczoteczka posłuży nam do pozbycia się nadmiaru pleśni, czyli do tak zwanego wstępnego czyszczenia. Unikaj gwałtownych ruchów i zbyt mocnego przyciskania szczoteczki do cholewki. Intensywnie pocieranie mogłoby sprawić, że pleśń wniknęłaby głębiej w strukturę materiału, znacznie utrudniając nam doprowadzenie obuwia do stanu używalności. W kolejnym etapie czyszczenia wykorzystaj wymieniony wcześniej ocet i wodę. W oparciu o te dwa składniki przygotuj roztwór, w którym zamoczysz ściereczkę. Specyfik nakładamy na buty w sposób delikatny. Jeśli uda nam się usunąć z cholewki nadmiar pleśni, pozostaje nam przetrzeć całą powierzchnią buta suchym ręcznikiem. Ma to na celu wchłonięcie z materiału zastosowanego wcześniej płynu oraz wilgoci. Jest to sprawdzony domowy sposób, który umożliwia pozbycie się pleśni z naszych ulubionych butów. Po udanym czyszczeniu obuwie odstawiamy w zacienione i przewiewne miejsce. Niewskazane jest wystawianie go na światło słoneczne oraz stawianie obok grzejników itp. Bezpośrednie źródła ciepła przyczyniłyby się do osłabienia struktury materiału, co mogłoby skutkować nawet nieodwracalnym uszkodzeniem butów.

Pleśń na butach materiałowych i zamszowych

Opisany wyżej domowy sposób na pozbywanie się pleśni znajduje zastosowanie przede wszystkim w przypadku obuwia wykonanego ze skóry naturalnej lub ekologicznej. Nieco inne zabiegi muszą wykonać właściciele butów płóciennych i zamszowych. Roztwór na bazie wody i octy nie pomoże nam w zlikwidowaniu pleśni z obuwia wyprodukowanego z zamszu. Istnieją jednak inne metody, które pozwolą nam uratować naszą ulubioną parę. Potrzebna nam do tego będzie krepowa szczoteczka oraz wysokoprocentowy alkohol lub woda amoniakalna. Metoda nie gwarantuje stuprocentowego sukcesu, lecz warto ją wypróbować zanim spiszemy buty na straty.

Kilka słów o butach skórzanych

Jeśli chcesz pozbyć się pleśni z butów skórzanych, możesz wypróbować też olejek terpentynowy połączony z gliceryną. Pierwszym specyfikiem spryskujemy powierzchnię buta, a drugi dokładnie wcieramy w skórzaną cholewkę. Wiele osób używa też wysokoprocentowego alkoholu, który ma zabójcze dla pleśni właściwości. Z tej metody nie można korzystać zbyt często. Alkohol wysusza skórę, przez co obuwie może zostać poważnie uszkodzone.

Źródło zdjęć: http://www.elonnewsnetwork.com/article/2017/09/park-place-mold-relocation

3 Komentarze

Dodaj komentarz