Rodzaje podeszw – zalety i wady

Podeszwa w znaczący sposób wpływa na całokształt obuwia, zarówno w kwestii jego wyglądu, jak i komfortu użytkowania. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się różnym rodzajom podeszw, skrupulatnie sprawdzając ich zalety oraz wady. Zapraszamy do lektury!

Podeszwa skórzana

Uwielbiana przez miłośników elegancji. Rozwiązanie takie wydaje się bardzo stylowe i doskonale sprawdza się w formalnych stylizacjach.

Buty ze skórzaną podeszwą bardzo dobrze radzą sobie z wymianą cieplną. Stopa w takich butach swobodnie oddycha, przez co unikamy problemów z nadmierną potliwością. Warto jednak zaznaczyć, że choć taką cechę przypisuje się skórzanym podeszwom, właściwość nie została potwierdzona żadnymi naukowymi badaniami. Główna zaletą skórzanej podeszwy jest właśnie wspomniane już poczucie elegancji i komfort psychiczny, jaki mu towarzyszy.

Sporo użytkowników obuwia ze skórzaną podeszwą jako największą wadę wymienia charakterystyczny stukot, który powstaje podczas każdego kontaktu podeszwy z twardym podłożem. Ponadto skórzana podeszwa jest wysoce narażona na działanie wody, której zbyt duża ilość może doprowadzić do niepożądanej pleśni. Dlatego buty ze skórzaną podeszwą powinno się użytkować w nieintensywne w opady dni, a po każdym zmoczeniu wysuszyć w zacienionym i przewiewnym miejscu. W żadnym wypadku nie można kłaść butów w pobliżu bezpośrednich źródeł ciepła, takich jak grzejniki czy kaloryfery. Buty ze skórzaną podeszwą wymagają od użytkownika sporej dozy cierpliwości i odpowiedniej pielęgnacji.

Podzelowana podeszwa skórzana

Warto pamiętać, że każdą skórzaną podeszwę można wzmocnić za pomocą zelówek. Przez podzelowanie należy rozumieć naklejenie na przody podeszwy skórzanej dodatkowej warstwy gumy. Dzięki temu wzrasta odporność podeszwy na ścieranie. W przypadku przetarć lub nawet powstania dziury, wystarczy wymienić zelówki na nowe, co nie kosztuje ani dużo pieniędzy, ani czasu. Zelówki zwiększają też przyczepność podeszwy do podłoża, dzięki czemu buty poradzą sobie na większości nawierzchni. Do wad podzelowanej podeszwy skórzanej można zaliczyć fakt, że nie prezentuje się ona już tak elegancko i nie daje tak przyjemnego komfortu psychicznego, jak ma to miejsce w przypadku „gołej” podeszwy ze skóry naturalnej.

Podeszwa gumowa

Jest to najczęściej spotykany typ podeszwy. Wynika to z faktu, że podeszwa taka jest tania w produkcji, a w dodatku ma praktyczny charakter w wielu sytuacjach. Zastosowanie znalazła nie tylko w obuwiu sportowym.

Największą zaletą podeszwy gumowej w porównaniu z innymi rodzajami podeszw jest niska cena butów. Ponadto buty bazujące na gumowej podeszwie zapewniają świetny komfort użytkowania. Najczęściej guma jest miękka, wobec czego radzi sobie w różnych warunkach atmosferycznych i pogodowych. Jest ona wykorzystywana nie tylko w produktach sportowych, ale również w casualowych butach oraz eleganckich propozycjach z nieco niższej półki. Guma sama w sobie stanowi materiał amortyzujący, zatem doskonale sprawdza się w przypadku osób, które mają problemy zdrowotne ze stawami czy kośćmi. Ponadto gumowa podeszwa charakteryzuje się wytrzymałością, która nie zawsze jest spotykana we wcześniej wymienianych rodzajach podeszw. Guma jest odporna na ścieranie, wilgoć oraz pleśń. Często jest tak, że podeszwa wytrzymuje więcej obciążeń i szkodliwych czynników niż sama cholewka. Sporą zaletą gumowej podeszwy jest też to, że nie wytwarza ona żadnych głośnych dźwięków przy kontakcie z podłożem. Oprócz wytrzymałości guma gwarantuje również optymalną przyczepność podłoża, na różnych typach nawierzchni.

Wielu entuzjastów mody jako wadę gumowej podeszwy traktuje jej brak ekskluzywności. Wiadomo, że buty z gumową podeszwą nie zapewnią nam poczucia elegancji i komfortu psychicznego, jaki daje nam na przykład omawiana na początku tego tekstu podeszwa ze skóry naturalnej. Należy też wiedzieć, że standardowa guma może mieć spore problemy z przepuszczalnością powietrza. Między podłożem a stopą nie następuje wymiana cieplna, przez co może nas dotknąć problem nadmiernej potliwości. Podeszwa gumowa od podeszwy skórzanej różni się nie tylko w kwestii funkcjonowania, ale także jeśli chodzi o wygląd obu. Jednak jeśli nie poszukujesz obuwia do ekskluzywnych stylizacji o charakterze formalnym, a po prostu chcesz uzupełnić swoje casualowe lub sportowe outfity, buty na gumowej podeszwie mogą stać się wygodnym fundamentem twojej codziennej garderoby. Gumowa podeszwa ma wady, jednak nie brakuje ich też innym rodzajom podeszw, nawet tym skórzanym. Wybór więc w dużej mierze zależy od tego, co chcesz osiągnąć przez założenie konkretnych butów.

Źródło zdjęć: https://www.skechers.com/en-us/style/14804/skechers-gorun-400-sole

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz