Jak prać buty, żeby ich nie zniszczyć?

Utrzymanie butów w czystości, szczególnie w okresie zimowym i wczesnowiosennym, graniczy z cudem, jednak przy odrobinie wprawy możemy sprawić, że nasze obuwie zawsze będzie wyglądało świetnie. Wbrew pozorom nie musisz przez cały ten czas chodzić w kaloszach! Wystarczy, że zapoznasz się z kilkoma prostymi zasadami prania butów, które z pewnością przydadzą się na przyszłość.

O co tyle hałasu?

Osoby niedoświadczone lub niezbyt dokładne z pewnością wsadziłyby swoją parę butów do pralki i po sprawie. Na nasze nieszczęście jak do tej pory nie wymyślono jednak specjalnego programu do prania butów, dlatego takie rozwiązanie problemu może skończyć się zniszczeniem butów, a to zdecydowanie nie jest nasz cel. Aby wyprać buty z powodzeniem, potrzebujemy czegoś więcej niż tylko sprawnej pralki.

Jakie buty można prać?

Na początku warto wspomnieć, że prać można tylko buty wykonane z materiału. Skóra, zamsz czy nubuk z całą pewnością nie przeżyją namaczania! Jakie więc buty możemy prać? Trampki i sneakersy – zdecydowanie tak. Jeśli chodzi o letnie buty, takie jak espadryle na słomkowej podeszwie, podobnie do butów ze skóry – może się to skończyć po prostu zniszczeniem podeszwy.

Pranie butów z materiału – co przygotować?

Pamiętajmy, że nawet butów z materiału nie możemy włożyć do pralki bezpośrednio po wybrudzeniu. Mogłoby to zaszkodzić zarówno butom, jak i pralce. Ważne więc, by je uprzednio namoczyć i wyczyścić z pierwszych, najbardziej widocznych zabrudzeń. Co przygotować?

-miskę lub wiadro do namoczenia,

-mydło lub płyn do mycia butów o neutralnej barwie,

-szczoteczkę,

-worek do prania bielizny,

-proszek do prania.

DIY – pranie butów z materiału

Krok 1: rozbieramy nasze buty na czynniki pierwsze. Wyjmujemy z nich sznurowadła, by móc wyczyścić je w trudno dostępnych miejscach, a także wkładki, które mogłyby zniszczyć się w trakcie prania.

Krok 2: Namaczamy wszystkie części butów w wodzie z mydłem i czekamy. Dzięki temu brud łatwiej będzie z nich schodził.

Krok 3: Następnie przy pomocy szczoteczki szorujemy buty z pierwszego brudu oraz pierzemy sznurówki i wkładki tak, jakbyśmy prali bluzkę czy skarpetki.

Krok 4: Odsączone, opłukane z nadmiaru chemikaliów buty możemy wsadzić do pralki. Najpierw jednak pakujemy je do specjalnych worków do prania bielizny – każdy but osobno, a następnie do bębna, w którym znajduje się też inne pranie, by buty nie obijały się o ścianki, co mogłoby spowodować ich zniszczenie.

Krok 5: Załadowaną pralkę ustaw na jeden z najdelikatniejszych programów. Niską wartość powinna mieć zarówno temperatura wody (30-40 stopni), jak i obroty wirowania i odpompowywania (max. 600 obrotów)

Czas na suszenie

Wyprane buty powinno się doprowadzić do stanu suchości. Jednak w żadnym wypadku nie wolno stawiać ich na słońcu lub bezpośrednio pod kaloryferem! Taka czynność sprawi, że buty mogą stracić swój kształt i kolor. Dlatego pozostaw je do wysuszenia w temperaturze pokojowej. Wnętrze możesz wyścielać papierem, który pochłonie nadmiar wilgoci!

Nie taki diabeł straszny, jak go malują! Pranie butów w domowych warunkach jest nie tylko możliwe, ale też nieszkodliwe, o ile dobrze do niego podejdziemy. Pamiętaj o ustawieniu odpowiedniej temperatury wody, dbaj o to, by buty prać oddzielnie w specjalnych workach i unikaj mocnego wirowania. Dzięki temu będziesz cieszyć się czystymi i pięknie wyglądającymi butami sportowymi przez długi czas!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz