Jak pielęgnować buty ze skórzaną podeszwą?

Producenci obuwia do tworzenia podeszw najczęściej wykorzystują gumę lub tworzywa syntetyczne. Jednak w przypadku eleganckich i nieco droższych butów wciąż można spotkać modele z podeszwą wykonaną ze skóry naturalnej. Proces pielęgnacji może wydawać się dość skomplikowany osobom, którzy jeszcze nigdy nie mieli do czynienia z tego typu obuwiem. Dlatego w dzisiejszym wpisie postaramy się odpowiedzieć na pytanie postawione w tytule i podpowiemy, jak postępować, by zapewnić swoim butom jak najdłuższą żywotność.

Zalety skórzanej podeszwy

Skórzane podeszwy najczęściej można spotkać w przypadku butów szytych ręcznie. Takie obuwie to propozycja dla miłośników elegancji i dobrego stylu. Osoby, które często użytkują buty ze skórzaną podeszwą, podkreślają nie tylko estetykę wybieranych przez siebie produktów, ale również ich funkcjonalność. Skóra naturalna doskonale radzi sobie z przepuszczaniem powietrza, co nie zawsze są nam w stanie zapewnić tworzywa syntetyczne. Buty wyposażone w skórzaną podeszwę sprawiają też, że nogi nie meczą się tak szybko. Ponadto skóra dobrze pochłania wilgoć. Skórzana podeszwa jest mocowana do cholewki przy pomocy solidnych szwów, bez zastosowania klejów lub syntetycznych specyfików, jak to zazwyczaj wygląda w przypadku nowoczesnych rodzajów podeszw. Dzięki temu konstrukcja jest o wiele bardziej wytrzymała i buty mogą nam służyć przez długie lata.

Czego nie robić ze skórzaną podeszwą?

Żeby cieszyć się jak najdłużej świetnym wyglądem obuwia, należy zrezygnować z jego użytkowania w każdej sytuacji, gdy zauważymy, że podeszwa jest mokra. W przeciwnym razie narazimy podeszwę na szybsze ścieranie, w wyniku czego utracimy nie tylko piękny efekt wizualny, ale możemy też doprowadzić do zniszczenia butów.

Pielęgnacja skórzanej podeszwy

Buty ze skórzaną podeszwą, podobnie jak wszystkie inne rodzaje obuwia, wymagają odpowiednich środków pielęgnacyjnych. Jedną z najważniejszych czynności, jaką należy wykonywać, jest natłuszczanie skórzanych elementów, które w tej sytuacji stanowią niemalże całą powierzchnię buta. Przez regularne natłuszczanie należy rozumieć wykonywanie tego procesu jakieś trzy razy w roku. Zbyt często pokrywanie obuwia różnego rodzaju środkami nie przyniesie oczekiwanych korzyści. Specyfiki do natłuszczania skóry naturalnej można znaleźć w każdym sklepie obuwniczym, więc najlepiej zaopatrzyć się w nie od razu podczas kupowania butów. Każdy preparat stosujemy zgodnie z instrukcją producenta, jaka znajduje się na opakowaniu. Skórzaną podeszwę trzeba natłuszczać bardzo delikatnie, używając optymalnej ilości preparatu, bo jego za duża ilość mogłaby wpłynąć na zmiękczenie kruponu. Po natłuszczeniu odczekujemy chwilę, by tłuszcz się wchłonął w strukturę materiału. Przed każdym natłuszczaniem buta dokładnie przecieramy suchą i czystą szmatką.

W sklepach obuwniczych bez problemu zakupisz również szereg preparatów przeznaczonych do czyszczenia skórzanych butów i podeszw. Poza preparatami, dobrze jest się wyposażyć również w akcesoria, takie jak specjalna szczoteczka do czyszczenia kruponów ze skóry naturalnej. Najważniejsze, by wszystkie stosowane przez ciebie preparaty były dedykowane temu konkretnemu tworzywu, jakim jest skóra naturalna.

Impregnacja

Czyszczenie i natłuszczanie nie jest wszystkim, co powinieneś zrobić, aby zadbać o skórzaną podeszwę. Fundamentalnym zabiegiem jest także impregnacja obuwia, czyli zabezpieczenie go przed brudem, wilgocią oraz innymi szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Skórzaną podeszwę najczęściej zabezpiecza się zelówkami, czyli cienkimi fragmentami gumy, które przytwierdza się do podeszwy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz