Jak zadbać o wnętrze butów trekkingowych?

Buty trekkingowe to specyficzny rodzaj obuwia, które jest poddawane intensywnemu użytkowaniu w różnych warunkach terenowych i pogodowych. Dlatego musimy zadbać nie tylko o cholewkę i podeszwę, ale również o to, czego nie widać na pierwszy rzut oka. Wnętrze obuwia trekkingowego także wymaga regularnej pielęgnacji i czyszczenia.

Jak czyścić wnętrze butów trekkingowych?

Warto zaznaczyć, że wyściółka schnie dość długo, dlatego planując nazajutrz kolejną wyprawę, lepiej sobie odpuścić czyszczenie wnętrza butów trekkingowych. Jednak mogąc zapewnić butom odpowiednie warunki suszenia, możemy przystąpić do mycia butów. Najlepiej zastosować do tego letnią wodę, z której pomocą bez trudu pozbędziemy się zabrudzeń i potu, przyczyniających się do zatykania porów membrany, a w efekcie ograniczających niezbędną cyrkulację powietrza w obuwiu. Odpowiednio przeprowadzony zabieg czyszczenia zwiększy nie tylko komfort użytkowania ulubionych butów, ale poprawi też warunki higieniczne. Pot i wilgoć we wnętrzu obuwia sprzyjają rozwojowi bakterii i grzybów, które są odpowiedzialne za powstawanie nieprzyjemnego zapachu.

O czym jeszcze pamiętać?

Jeśli chcesz skrupulatnie zadbać o swoje buty trekkingowe, stosuje preparaty zapobiegające rozmnażaniu się bakterii, które, jak już wspominaliśmy, mogą skutkować brzydkim zapachem wydobywającym się z obuwia. W sklepach obuwniczych znajdziemy szereg rozmaitych środków oraz dezodorantów do butów. Przed skorzystaniem z danego preparatu najlepiej upewnijmy się, czy można go stosować w obuwiu trekkingowym, szczególnie w modelach wyposażonych w membranę.

Czyszczenie wkładek

Od czasu do czasu powinniśmy wyczyścić także wkładki do butów. One również wchłaniają sporą ilość potu, co przekłada się na większe ryzyko rozwoju szkodliwych bakterii i grzybów. Pamiętać o tym powinni w szczególności posiadacze obuwia wyprodukowanego ze skóry. Pot wysusza naturalne tworzywo, które traci swoje elastyczne właściwości, co w ostateczności może doprowadzić nawet do trwałego uszkodzenia butów. Wkładki pierzmy ręcznie, korzystając w czasie tego zabiegu z letniej wody. Jeśli mamy do czynienia z wkładkami z tworzyw syntetycznych, możemy pozwolić sobie na pranie w pralce, jednak koniecznie w niskiej temperaturze!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz