Jak przygotować buty na sezon wiosenny?

Sezon zimowy powoli dobiega końca. Coraz cieplejsze i dłuższe dni to dobra motywacja do wyciągnięcia z szafy wiosennych butów. Każdy typ: tenisówki, espadryle, mokasyny, sneakery i inne, przed pierwszym wiosennym spacerem powinny być wyczyszczone i przygotowane na kapryśną, zmienną pogodę.

Sadidas superstarłowem wstępu
Buty są naszą wizytówką. Wytrawni znawcy obuwniczego fachu wyznają zasadę, że z całego życia butów 2/3 czasu powinny odpoczywać, a tylko przez 1/3 być używane. Dlaczego tak jest? W trakcie chodzenia buty nasiąkają wilgocią i potem. Skóra potrzebuje aż dwukrotnie więcej czasu na ich odparowanie i wydalenie niż trwało wchłonięcie wody. Dlatego też butów, szczególnie skórzanych, nie noś na okrągło. Warto mieć przynajmniej dwie solidne i rozchodzone pary – jeśli jedne przemokną lub będą „odpoczywać”, to wtedy do dyspozycji będzie druga para.

Zapobiegaj zamiast lecz
Na rynku istnieje specjalny preparat – bloker zabrudzeń. Regularnie stosowany zapobiegnie powstawaniu poważniejszych zabrudzeń lub niezmywalnych plam. Jednak należy pamiętać, że każde buty kiedyś się przybrudzą. Możesz opóźnić ten proces, ale w końcu będzie trzeba stawić czoła temu problemowi.
Butów nigdy nie pierz w pralce! Nawet materiałowe tenisówki lub trampki za kilkanaście złotych posłużą znacznie dłużej, jeśli nie zaserwujesz im gorącej kąpieli. Pranie rozklei wszystkie miejsca, gdzie użyto kleju.

Przed renowacją
Przed przystąpieniem do wiosennych zabiegów pielęgnacyjnych upewnij się, że posiadasz wszystkie niezbędne preparaty i akcesoria. Absolutne minimum to: szczotka z naturalnego włosia do czyszczenia butów, delikatny, uniwersalny środek czyszczący (proszek do prania, płyn do mycia naczyń, mleczko do czyszczenia trudnych powierzchni) i miska z wodą. Opcjonalnie możesz się jeszcze zaopatrzyć w starą, zużytą szczoteczkę do zębów do usuwania miejscowych, najsilniejszych zabrudzeń.

Skórzane
Jeśli chodzi o skórzane buty, to na rynku istnieje wiele preparatów dedykowanych czyszczeniu i pielęgnacji takich powierzchni. Jednym z nich jest nadające miękkości mydło, przeznaczone do czyszczenia produktów ze skóry.
Istnieją również domowe sposoby na usuwanie zabrudzeń ze skórzanych butów. Możesz wypróbować czyszczenie zimnym mlekiem, wodą z mydłem, wewnętrzna strona skórki od banana (tylko do ciemnej skóry), przetarcie surowym ziemniakiem. Do bardzo mocnych zabrudzeń sięgnij po wacik delikatnie nasączony spirytusem.
Wszystko zależy od rodzaju skóry – gładka, licowa lub chropowata (zamsz lub nubuk) to zupełnie inne powierzchnie, a co za tym idzie inne potrzeby. Stosuj do nich preparaty dedykowane dokładnie takim materiałom. Nie istnieje uniwersalny środek do skór każdego typu.

Zrobieni na biało
Istnieją preparaty do prania białych butów, wiec jeśli masz kilka par w tym kolorze, to będzie na pewno dobra inwestycja. Oczywiście i tutaj możesz wypróbować tanich, domowych sposobów na wywabianie plam. Pierwszy z nich to użycie wody z proszkiem do prania, a na miejscowe zabrudzenia pasta do zębów (najlepiej wybielająca). Druga opcja, to woda z płynem do mycia naczyń. Mocz w niej buty i szoruj tym roztworem całą ich powierzchnię.

I na koniec…
Na koniec jeszcze kilka praktycznych wskazówek, jak odświeżyć wygląd butów przed sezonem wiosennym. Jeśli chodzi o sznurówki, to przed praniem wyjmij je z butów i wypierz osobno (może być w pralce, ale w temperaturze nie większej niż 40 stopni). Wkładki również wyczyść osobno. Użyj sody oczyszczonej, soku z cytryny lub octu. Buty powinny wyschnąć w temperaturze pokojowej, nie przyspieszaj tego procesu przystawianiem ich do źródła ciepła, takich jak kaloryfer lub farelka. Przed pozostawieniem ich do wyschnięcia, wypchaj je papierem lub użyj prawideł, żeby się nie odkształciły.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz