BUTY Z EKO SKÓRY: jak zadbać o ich wygląd

Choć skóra ekologiczna wyglądem przypomina tą naturalną, to jest to syntetyczny materiał niższej jakości. Nie zapewnia też optymalnej cyrkulacji powietrza wewnątrz buta ponieważ w mniejszym stopniu pochłania wilgoć. Jeśli już jesteśmy posiadaczami takiego obuwia warto wiedzieć, jak o nie zadbać.

Chociaż buty z naturalnej skóry uchodzą za najlepsze, najbardziej wartościowe i solidne, to te ze skóry sztucznej cieszą się ogromną popularnością. Główna przyczyna tego stanu rzeczy to oczywiście kwestie materialne – buty ze sztucznej skóry są po prostu dużo tańsze.

Jeśli zmieniamy buty co dwa sezony, w wielu przypadkach kupowanie obuwia ze naturalnej skóry, byłoby wręcz zabójstwem dla portfela. Dlatego też, rywalizację najczęściej wygrywa ekoskóra, czyli syntetyczny zamiennik naturalnego materiału. Jak to niestety najczęściej bywa, także w przypadku butów, tani substytut zwierzęcej skóry okazuje się materiałem mało wytrzymałym, mniej estetycznym i dużo mniej trwałym. Na butach z ekoskóry szybciej pojawiają się pęknięcia oraz inne uszkodzenia. Z drugiej jednak strony, producenci obuwia ze sztucznej skóry coraz bardziej starają się, aby ich wyrób był jak najlepszej jakości.

Jeśli jesteśmy już posiadaczami butów z ekoskóry, to warto nauczyć się o nie jak najlepiej dbać. Jeśli będziemy o tym pamiętać, możemy niemal zawsze być pewni, że nie popękają nam tydzień po zakupach. Co zatem zrobić, by obuwie ze sztucznej skóry dłużej i lepiej nam służyło?

WARTO WIEDZIEĆ:

1. Przede wszystkim, powinniśmy zaopatrzyć się w specjalistyczne preparaty do pielęgnacji skóry sztucznej. Ten materiał jest zupełnie inny w strukturze, niż skóra naturalna, dlatego też wymaga odpowiedniego traktowania. Nie używajmy zatem środków do pielęgnacji skóry, a zainwestujmy w specyfik do konserwacji materiałów skóropodobnych.

2. Kwestia odpowiednich preparatów to nie wszystko, liczy się także częstotliwość i natężenie zabiegów. Buty z materiału skóropodobnego, podobnie zresztą, jak każde inne buty, należy czyścić dokładnie i często. Plamy, których szybko nie usuniemy, zostaną utrwalone, wnikną w głąb buta i po prostu go zniszczą.

3. Jeśli mowa o pielęgnacji butów ze skóry ekologicznej, warto również wspomnieć o odpowiedniej konserwacji takiego obuwia. Jak każde tworzywo, materiał skóropodobny też ma swoje powłoki wierzchnie, które należy zabezpieczać. Do tego celu należy użyć specjalnego preparatu do impregnacji butów ze sztucznej skóry. Prze impregnacją, należy but całkowicie oczyścić oraz zadbać o to, aby był w pełni suchy.

Te podstawowe zasady pozwolą Wam na utrzymanie butów w dobrym stanie nie tylko przez jeden sezon.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz