10 wskazówek dotyczących przedłużenia żywotności butów do biegania

buty do biegania

Często zakup profesjonalnego obuwia biegowego stanowi sporty wydatek, dlatego warto zadbać o nie w odpowiedni sposób, żeby mogły się przydać na dłużej niż jeden sezon. Jak to zrobić? Przedstawiamy 10 wskazówek, dzięki którym dowiesz się, w jaki sposób zapewnić dłuższą żywotność swoim butom do biegania.

buty do biegania

  1. Dobierz właściwie buty

Jest to najważniejszy krok, ponieważ często już na tym etapie popełnia się najważniejszy błąd, kupując niewłaściwe buty do biegania. Odpowiednie buty do biegania to takie, które są dedykowane tej dyscyplinie sportowej i mają wszystkie cechy, jakich się wymaga od tego rodzaju obuwia, czyli między innymi odpowiednią konstrukcję, system amortyzacji czy trwałą podeszwę. Oczywiście nikt nie mówi, że trzeba od razu kupować buty do biegania za tysiąc złotych, ale nie na tego rodzaju zakupach nie warto też przesadnie oszczędzać, ponieważ wiadomo, że tanie buty pozostawiają sporo do życzenia, w szczególności jeśli chodzi o jakość materiałów użytych do ich produkcji.

Przede wszystkim przed zakupem butów do biegania musisz sprawdzić, jaki masz rodzaj stopy, żeby jak najlepiej dopasować obuwie do jej budowy. Warto pamiętać o tym, że buty do biegania muszą być nie tylko solidne, ale również wygodne. Nigdy nie należy wybierać pierwszej przymierzonej w sklepie pary. Lepiej sprawdzić kilka modeli i wtedy wybrać ten, który najbardziej nam odpowiada.

  1. Dwie pary butów zamiast jednej

Takie rozwiązanie jest dobrym pomysłem dla wszystkich biegaczy, którzy trenują codziennie. Posiadanie dwóch par butów do biegania daje ogromny komfort. Warto wiedzieć, że w tego rodzaju obuwiu często wykorzystuje się nowoczesne technologie (np. systemy amortyzacji w podeszwie), które wymagają regeneracji, żeby mogły działać w pełni prawidłowo. Dlatego posiadanie dwóch par butów przez osoby biegające każdego dnia przyczynia się do przedłużenia żywotności butów.

  1. Nie pożyczaj swoich butów

Nowoczesne buty do biegania w wielu przypadkach projektowane jest w taki sposób, żeby dopasowywało się do stopy, co oznacza nie tylko komfort dla użytkownika ale również to, że po dłuższym czasie użytkowania obuwie dopasowuje się do indywidualnych cech anatomicznych danej osoby. Oznacza to, że nawet w przypadku, gdy pożycza się obuwie osobie posiadającej ten sam rozmiar może ono całkiem inaczej leżeć na stopach. W konsekwencji może doprowadzić to do sytuacji, w której odzyskując buty okaże się, że stały się one dla nas niewygodne, a ten fakt z przedłużaniem żywotności obuwia nie ma niestety nic wspólnego.

  1. Unikaj mrozów i upałów

Jeśli nie masz butów, które zostały wyposażone w tworzywa i technologie chroniące przed ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi, powinieneś chronić obuwie przed mrozem i upałem. Producenci często tworzą specjalne buty do biegania na okres wiosenno-letni i jesienno-zimowy. Warto tego przestrzegać i nie biegać w butach zimowych latem i odwrotnie.

  1. Nie przemaczaj butów

Warto unikać regularnego przemaczania obuwia biegowego, w szczególności w przypadku, kiedy posiada się model, który jest wykonany z tworzyw podatnych na przemakanie. Jeśli już mowa o nadmiarze wody, to trzeba pamiętać, żeby nie prać butów biegowych, jeśli zabrania tego producent. Niektóre modele są tak skonstruowane, że w ich przypadku można sobie pozwolić tylko na delikatne czyszczenie, przy pomocy odpowiednich środków pielęgnacyjnych.

  1. Sprawdzaj elastyczność podeszwy

W procesie zużywania butów znaczenie ma wiele czynników, takich jak waga użytkownika, podłoże, na jakim się trenuje oraz oczywiście pielęgnacja i konserwacja, jaką stosuje posiadacz obuwia. Warto co jakiś czas sprawdzać elastyczność podeszwy poprzez prosty test. Wystarczy wygiąć buta w tak zwaną podkówkę i przekonać się, z jaką łatwością przychodzi wykonanie tego zadania.

  1. Obuwie biegowe jest tylko do biegania

Warto pamiętać, że jeśli kupiło się obuwie biegowe to trzeba je stosować tylko do trenowania tej dyscypliny sportowej, jeżeli chce się, żeby buty mogły służyć nam jak najdłużej. Niektóre osoby buty, w których biegają zabierają ze sobą na siłownię lub używają w niektórych przypadkach jako obuwia codziennego. Sprawia to, że buty znacznie szybciej się zużywają.

  1. Nie ingeruj w konstrukcję butów

Często zdarza się sytuacja, że ktoś źle dobrał buty biegowe, przez co ma z nimi problem, ponieważ są niewygodne, za duże, za małe lub stają się powodem powstawania nieprzyjemnych obtarć na skórze. W takiej sytuacji nie zaleca się samodzielnej ingerencji w systemy zastosowane przed producenta, ponieważ w taki sposób można przysporzyć sobie więcej kłopotów niż komfortu. Jeśli źle dopasowałeś buty do biegania postaraj się je wymienić w sklepie na inne.

  1. Sznurowanie butów ma znacznie

Właściwy sposób sznurowania butów ma wpływ nie tylko na optymalne dopasowanie ich do stopy, ale również na utrzymanie stopy w odpowiedniej pozycji podczas biegu. Jeśli źle zawiąże się buty stopa przemieszcza się w całkiem inny sposób, przez co obciążenie rozkłada się nierównomiernie dla systemu amortyzacyjnego, tym samym powodując jego szybsze zużywanie się. W konsekwencji może to doprowadzić do krótszej żywotności obuwia.

  1. Bierz pod uwagę zalecenia producenta

Producent nie bez powodu dostarcza wskazówek w kwestii użytkowania konkretnych butów. Warto się do nich stosować, ponieważ może się to przyczynić do przedłużenia żywotności obuwia. Ignorując zalecenia producenta można popełnić sporo błędów, zarówno jeśli chodzi o użytkowanie butów, jak i ich pielęgnację, co ostatecznie może się przyczynić do zwiększenia tempa zużywania się butów.

2 Komentarze

Dodaj komentarz